 |
|
 |
|
ania
Administrator

Dołączył: 31 Maj 2005
Posty: 174
Przeczytał: 0 tematów
Skąd: Kraków
|
|
 |
|
 |
|
Wysłany: Wto 20:21, 14 Cze 2005 Temat postu: Ogólne zasady w żywieniu kotów. |
|
|
Koty wg systematyki zaliczane są do gromady ssaków, rzędu drapieżnych, nadrodziny kotowatych, rodziny kotowatych. Z kotowatymi spokrewnione są : hienowate i żenetowate - są one mięsożerne. Ewolucyjne przystosowanie kotowatych do przyjmowania określonego rodzaju pokarmu tzw. idiosynkrazje pokarmowe kotowatych w tym wypadku jako ewolucyjne przystosowanie, wymuszają zwrócenie przy karmieniu tych zwierząt uwagi na konkretne potrzeby pokarmowe.
W przypadku tych zwierząt jest to :
-wysokie zapotrzebowanie na białko
-zapotrzebowanie na taurynę- niedobory powodują centralną degenerację siatkówki i ślepotę, kardiomiopatię (choroba degeneracyjna mięśnia sercowego), zaburzenia neurologiczne i nieprawidłowy rozwój szkieletu, u kotek w ciąży i ruji - obniżenie zdolności reprodukcyjnych, częstszą resorpcję zarodków, niższą masę pourodzeniowa kociąt, słabszą ich przeżywalność i obniżone tempo wzrostu.
-zapotrzebowanie na kwas arachidonowy
-zapotrzebowanie na wit.A (nie przekształcają beta-karotenoidow w wit. A)
-nie przekształcają kwasu linolowego w arachidonowy
-specyficzny metabolizm glukozy
-wrażliwość na niedobór argininy
-niezdolność do przetwarzania tryptofany w niacynę
-wymagają wyższego poziomu pirydoksyny ( B6) w diecie
Czynniki wpływające na pobieranie pokarmu:
Czynniki wpływające na pobieranie pokarmu można podzielić umownie na zewnętrzne i wewnętrzne.
- Do czynników wewnętrznych zaliczamy stałość dostępu do pożywienia. W przypadku żywienia kotów ma to istotne znaczenie. szczególnie u zwierząt pozostających stale w domu. Ważne jest to także w stosunku do karmy jaka jest stosowana.
Kolejnym ważnym elementem jest cykliczność podawania posiłków. Od niej zależy czy organizm będzie przygotowany na ciągłe odkładanie udostępnianych mu związków, czy też będzie regulował pobieranie karmy tylko do potrzebnej mu ilości. Przy pobieraniu podawanego zwierzętom pokarmu istotne znaczenie ma jego skład, tekstura oraz smakowitość. W dużej mierze na ilość pobranego jedzenia mają wpływ okoliczności związane z podawaniem posiłku (dźwięk, światło, zapach). Zapewnienie spokoju w czasie posiłku wyraźnie wpływa na pobieranie i trawienie karmy.
-Z czynników wewnętrznych ogranicza ilość pobranej karmy wypełnienie żołądka, związane z jakością i ilością pobranego pokarmu. Ogólny stan fizjologiczny zwierzęcia i zmiany poszczególnych specyficznych składników krwi takich jak cukry, hormony, peptydy.
Zapotrzebowanie energetyczne
Na zapotrzebowanie organizmu kota składa się przede wszystkim zaspokojenie potrzeb energetycznych organizmu, a w następnej kolejności zaspokojenie potrzeb jakościowych karmy.
Na zapotrzebowanie energetyczne składa się zaspokojenie różnych rodzajów energii:
-energii spoczynkowej ~ 60%
-energii związanej z aktywnością mięśniową ~30%
-po posiłkowej termogenezy~10%
-oraz termogeneza adaptacyjna- związana ze środowiskiem i stresem
Na te czynniki wpływają:
płeć, stan hormonalny, stan AUN, powierzchnia ciała, stan odżywienia, wiek
czas trwania wysiłku, intensywność, wielkość zwierzęcia
skład pokarmu, stan odżywienia
temperatura otoczenia, stres
Koty w odróżnieniu od psów charakteryzuje mniejsza różnorodność pokroju i masy ciała. średnia masa ciała dorosłego kota zawarta jest w granicach 4-6 kg, samce są zwykle większe i cięższe od samic. Zapotrzebowanie energetyczne waha się pomiędzy 60-80 kcal/kg mc.
U wyjątkowo mało aktywnych kotów wynosi ono 40 kcal/kg mc.
Zapotrzebowanie energetyczne powinno być ustalane w oparciu o powierzchnię ciała zwierzęcia. W wyliczeniach posługujemy się masą ciała.
Przy określaniu zapotrzebowania energetycznego można posłużyć się wyliczeniami w oparciu aktywność poszczególnych osobników:
-koty o niskiej aktywności- ME zapotrzebowanie 60kcal/kg x m.c.
-koty o średniej aktywności - ME zapotrzebowanie 70kcal/kg x m.c.
-koty o niskiej aktywności- ME zapotrzebowanie 80kcal/kg x m.c.
-kocięta po odsadzeniu - 250kcal/kg
-kocięta 20tyg. -130kcal/kg
-kocięta 30tyg. -100kcal/kg
-kotki w zaawansowanej ciąży - 1,25x potrzeb dorosłego kota
-kotki w czasie laktacji -3-4 x potrzeb dorosłego kota
-ME-energia metaboliczna
-K -współczynnik
-m.c.- masa ciała
ME zapotrzebowanie= K x m.c.0,67
W karmieniu zwierząt używa się wszystkich podstawowych składników pokarmowych.
Węglowodany
Koty wykorzystują łatwostrawne węglowodany, nie reagują jednak na ich podaż gdyż nastawione są na procesy glukoneogenezy z aminokwasów glukozotwórczych. Cukrowce skrobiowe są trawione przez koty dopiero po uwolnieniu ich z komórek roślinnych ( ziaren skrobii) posiadających celulozową ścianę komórkową. Musi to odbyć się poprzez obróbkę termiczną, gdzie skrobia rozrywa ściany komórkowe. Brak takiego przygotowania karmy może spowodować biegunki fermentacyjne. Pewne ilości cukrowców wielkołańcuchowych przyczynia się do bezpośredniego odżywienia kolonocytów poprzez fermentację z wytworzeniem LKT.
Post został pochwalony 0 razy
|
|